News Centre

2014 China Junior and Cadet Open Chengdu Day1

Tuesday 01 July

 

Problems for Thailand and Singapore, No Main Draw Place Reserved

Thailand and Singapore ‘A’ were the teams to suffer the greatest disappointment as play concluded on the opening day of action, Monday 30th June, in the Junior Boys’ Team event at the 2014 Chengdu Junior and Cadet Open.

In a first stage where there were four groups, neither reserved places in the main draw.

It was not the best of days for the second seeded Thailand duo of Padasak Tanviriyavechakul and Supanut Wisutmaythangkoon, nor was it is a day to remember for the Singapore partnership of Edric Lim Zhang Jie and Yin Jing Yuan.

Thailand suffered defeat in their opening contest against Chinese Taipei with Yu Cheng-Feng the player to cause the problems for the second seeded outfit.

He accounted for both Supanut Wisutmaythangkoon (6-11, 6-11, 11-8, 11-9, 11-7) and Padasak Tanviriyavechakul (6-11, 11-6, 2-11, 11-9, 11-9) with the one further Chinese Taipei success being recorded by Chen Chun-Hsieng. In the vital concluding match of the contest, he accounted for Supanut Wisutmaythangkoon (9-11, 11-8, 11-7, 4-11, 11-5).

The wins for Thailand came in the second and third matches of the fixture. Padasak Tanviriyavechakul accounted for Chen Chun-Hsieng (9-11, 11-8, 11-7, 4-11, 11-5), before teaming with Supanut Wisutmaythangkoon to secure the doubles against Yu Chen-Feng and Huang Kuan-Hsun (11-9, 11-8, 11-7).

A close reverse against Chinese Taipei, it was a resounding defeat against China; a three-nil verdict was the order of the day.

Wang Chuqin beat Supanut Wisutmaythangkoon (11-7, 11-3, 11-5), Xue Fei accounted for Padasak Tanviriyavechakul (10-12, 11-8, 11-7, 11-6), before Li Yuansheng and Liu Dingshuo combined to win the doubles (11-5, 11-5, 11-9).

China duly secured first place in the group; they concluded their initial phase matches in the same resounding fashion as in the contest against Thailand; they beat Chinese Taipei ‘B’ by three matches to nil.

Wang Chuqin accounted for Huang Kyuan-Hsun (11-7, 11-5, 11-9), Xu Feo overcame Yu Cheng-Feng (11-2, 10-12, 11-5, 11-6) with Li Yuanheng and Liu Dingshuo combining to win the doubles in straight games (11-7, 11-9, 11-6).

Problems for Padasak Tanviriyavechakul and Supanut Wisutmaythangkoon; it was the same for Edric Lim Zheng Jie and Yin Jing Yuan.

They experienced a three-one defeat in their opening fixture against Korea with Cho Seungmin being the player to prove the thorn in the side of Singapore.

He beat Edric Lim Zheng Jie (11-9, 9-11, 11-6, 11-3) and Yin Jing Yuan (8-11, 10-12, 11-6, 11-8, 11-8) with the one further win for the Koreans being recorded by An Jaehyun; in the second match of the fixture, he overcame Cho Seungmin and Lee Jangmok (14-12, 7-11, 7-11, 12-10, 11-6). The one win for Singapore was recorded in the doubles. Edric Lim Zheng Jie and Yin Jing Yuan beat Cho Seungmin and Lee Jangmok in five games (14-12, 7-11, 7-11, 12-10, 11-6).

Defeat in their opening contest, it was a reverse by an even greater margin on their second visit to the table. A three-nil score line was the end result against India.

Lalrin Puia beat Yin Jing Yuan (5-11, 11-8, 11-9, 5-11, 11-8), Abhishek Yadav defeated Edric Lim Zheng Jie (11-7, 12-10, 4-11, 12-10) before doubles success for the India duo (9-11, 12-10, 14-12, 10-12, 11-4) concluded matters.

Korea who had earlier beaten the Indonesia by three matches to nil concluded the day in top place in the group by overcoming India by the same margin.

Against Indonesia An Jaehyun beat Zhahri Naaiufar (7-11, 14-12, 11-6, 11-2) and Syapril Setiawan (11-9, 7-11, 11-8, 11-4), before Chi Seungmin and Lee Jangmok combined to win the doubles against Awang Akbar and Zahru Nailufar (11-5, 11-6, 11-6).

An impressive win against Indonesia; it was the same in opposition to India in the closing match of the group. Cho Seungmin beat Abhishek Yadav (13-11, 11-6, 11-8), An Jaehyun accounted for Lalrin Puia (6-11, 11-9, 11-9, 12-10), before Cho Seungmin and Lee Jangmok combined to win the doubles (11-8, 11-9, 11-9).

Singapore duly beat Indonesia by three matches to nil to secure third place. Yin Jing Yuan beat Syapril Setiawan (11-6, 15-13, 11-2), Edric Lim Zheng Jie accounted for Zahri Nailufar (9-11, 8-11, 11-7, 11-6, 11-4), before Edric Lim Zheng Jie and Yin Jing Yuan secured doubles success against Awang Akbar and Syapril Setiawan (11-6, 11-1, 11-8).

No place in the main draw for the second and fourth seeds but that was not the situation with regards to the first and third seeded outfits; without great alarms the top seeded Chinese Taipei ‘A’ Team partnership of Wang Tai-Wei and Huang Chien-Tu duly finished in first position in their group as did the third seeded combination of India’s Utkarsh Gupta and Puerto Rico’s Brian Afanador.

Problems for Singapore in the Junior Boys’ Team event; they also experienced difficulties in the Cadet Boys’ Team event in a competition where there were two groups in the initial phase of proceedings.

Occupying the top seeded position in the draw, and representing Singapore ‘A’, Lucas Tan and Ethan Poh Shao Feng they made a successful start to their campaign by beating Singapore ‘C’ Team colleagues Jonas Ang and Beh Kun Ting by three matches.

Alas for the Singaporeans, on their second visit to the table, they were beaten by the Chinese Taipei ‘A’ Team partnership of Li Hsin-Yang and Lin Jun-Yu.

Singapore made a fine start to the contest.

Ethan Poh Shao Feng beat Li Hsin-Yang (11-9, 11-13, 11-5, 9-11, 11-4) and Lucas Tan defeated Lin Yu-Ju (12-10, 18-16, 4-11, 8-11, 11-5) but that was the end of the top seeded pairing’s success.

Li Hsin-Yang and Lin Yun-Ju won the doubles (11-6, 10-12, 9-11, 11-9, 11-8), before Lin Yun-Ju overcame Ethan Poh Shao Feng (11-9, 11-3, 9-11, 11-5) and Li Hsin-Yang completed the recovery with victory over Lucas Tan (9-11, 11-3, 11-7, 7-11, 11-8).

Chinese Taipei duly secured first place in the group by overcoming the Singapore ‘C’ by three matches to nil; Singapore ‘A’ concluded their fixture with defeat by three matches to one against the Chinese duo of Yang Xin and Wang Bingsen.

Defeat but Singapore ‘A’ gained second place on match ratio; earlier Singapore ‘C’ had beaten China by three matches to two. Thus Singapore gained runners up spot (4:3) ahead of China (5:4) and Singapore ‘C’ (3:5).

Problems for the top seeds but there were no such difficulties for the second seeds; selecting from Chi Saesong, Hwang Minha and Kim Daewoo, Korea duly maintained an unblemished record to secure first place in their group.

The finals of all team events will be played on Tuesday 1st July.

 


India Experiences Heartache in Chengdu


Represented by Tamolwan Khetkuan and Orawan Paranang; Thailand, the top seeds in the Junior Girls’ Team event at the 2014 Chengdu Junior and Cadet Open, duly concluded the opening day of play, Monday 30th June, in first place in their group without alarm bells ringing.

Similarly, it was top spot for the second seeded Japanese duo of Hina Hayata and Risa Shibata; similar the Thai combination they were never in imminent danger of defeat.

However, in a competition where there were three groups in the first stage; for the third seeded Indian duo of Riti Shankar and Sreeja Akula it was quite the reverse, it was fourth place in the group and thus no passage to the main draw.

They suffered a three-nil defeat at the hands China, in their opening contest before experiencing a three-one defeat against Chinese Taipei and a three-one reverse in opposition to Korea.

China showed no mercy towards their visitors; Zhang Rui beat Riti Shankar (11-6, 11-5, 11-3) and Fan Siqi accounted for Sreeja Akula (11-3, 11-5, 11-4) before Zhang Rui teamed with Mu Jingyu to secure the doubles (11-4, 11-9, 11-9).

Similarly the Korean duo of Park Seri and Choi Yelin dominated matters against the Indian partnership from very start of the contest. Park Seri accounted for Riti Shankar (11-8, 11-2, 11-7), Choi Yelin overcame Sreeja Akula (11-4, 11-3, 13-11) with a doubles success for Park Seri and Choi Yelin bringing matters to an abrupt conclusion (11-5, 3-11, 18-16, 11-4).

The one crumb of comfort for the Indians came in their second fixture of the day against Chinese Taipei ‘B’ with Sreeja Akula accounting for Chen Yen-Hsin (11-8, 9-11, 11-4, 7-11, 11-7).

However, that was to be their only success. Lee Yu-Pen beat both Riti Shankar (11-7, 11-7, 11-5) and Sreeja Akula (11-3, 11-7, 11-6), whilst teaming with Chen Yen-Hsin to secure the doubles (11-4, 11-5, 13-11).

Impressively and making their intention quite clear that they are focused on the top step of the medal podium; China recorded three-nil wins against both Korea and Chinese Taipei ‘B’ without surrendering a single individual match.

Against Korea in  the second fixture of the day, Fan Siqi beat Choi Yelin (11-8, 11-6, 11-5) to be followed by Zhang Rui who overcame Park Seri (12-10, 11-1, 11-8), before Zhang Rui joined forces with Mu Jingyu to secure the doubles (11-5, 11-5, 11-6).

Two three-nil wins for China, it was only slightly more testing against Chinese Taipei ‘B’ in a third victory by the maximum margin.

Fan Siqi and Zhang Rui were extended the full five games distance in the doubles. They victory by the narrowest of margins over Lee Yu-Peng and Chen Yen-Hsin, having lost the first two games (6-11, 5-11, 11-6, 11-4, 12-10).

A close doubles success came after two convincing singles wins; Mu Jingyu beat Lee Yu-Peng (11-5, 11-4, 11-7); Zhang Rui overcame Chen Yen-Hsin (11-6, 11-8, 11-4).

First places in the Junior Girls’ Team event for Thailand, Japan and China; in the counterpart Cadet Girls’ Team competition, where there were two groups in the first stage of proceedings, it was first place for the top two seeded outfits.

Chinese Taipei ‘A’, the top seeds, represented by Fang Sih-Han and Tsai Yu-Chin duly secured first place in their group, without ever being severely tested, as did the Korean partnership of Kang Dayeon and Kim Jiho.

Play in all team events concludes on Tuesday 1st July.
 

ATTU supported by